За меркантилността
Меркантилен – в речника означава загрижен за собствената си материална изгода, пресметлив. Понякога наричат такива хора – дребнави, търсещи само собствената си изгода.
Жените днес са се разделили на две групи:
-Крайно меркантилни – „Само за пари!“
-Самоотвержени – „Нищо не ми е нужно!“
И двете крайности не са добри за нас като личност. Хиперфункцията защитава някаква част от личността – например меркантилната жена защитава нежната, чувствителна девойка, която има склонност да попадне в жертвена позиция.
В случай на хиперфункция трябва да работим с тази страна/сянка/, която тя защитава. А за „ползите“ от нея ще поговорим сега:
И така жената, която получава изгода от всички свои „инвестиции“ …Какви емоции предизвиква във вас?
-Излиза на среща без да вземе пари със себе си;
-Не се притеснява да си поръча най-доброто ядене в ресторанта, когато е поканена от мъж на вечеря;
-смело моли за нова рокля, когато мъж я покани на важно за него събитие;
-не те пуска с „празни ръце“ вкъщи;
-не работи за жълти стотинки – „За малко пари няма да стана от леглото сутрин“;
-предлага взаимоизгодни предложения, в които и двамата партньори получават нещо по РАВНО;
-Не се страхува да попита – „Какво ще получа за това?“, „Каква е ползата за мен?“;
-Не се впуска в евтини авантюри, жал й е за собствените й усилия и време;
-Винаги като шахматист пресмята всички варианти преди да приеме някакво предложение;
-Тя предлага бартер дори на приятелките си:“ Ти ще ми направиш ноктите, аз ще ти дам консултация“
-Не вярва на празни приказки, а иска реални доказателства;
-Не прави нищо просто така.
Аз през живота си съм чувала много лоши неща за меркантилните жени и това че са продажни, че за тях няма нищо свято, че са кучки.
Но на моите консултации горчиви сълзи от меркантилни жени не съм виждала. Плачат винаги тези, които се раздават безплатно- тези, които губят години наред за да издържат безработния си мъж, а накрая той ги напуска заради друга и започва да работи на 2 места, тази която търпеливо чака любимия да се ожени за нея и така не го дочаква.
Нас са ни учили как е хубаво да се раздаваш безкористно. Да се жертваш. Но никой не ни е научил какво е хубаво да даваш безвъзмездно и за какво да поискаш заплащане.
Меркантилността ни бива подтисната още в детството, когато децата играят игри „Аз на теб, ти на мен“, а ние ги притискаме да отстъпят своето безвъзмездно.
В пубертета момичетата са облъчвани от филмите, книгите и примерите за безкористната любов и добрата героиня, която се жертва е противопоставена на лошата меркантилна кучка, която иска само пари и власт. И така се научават, че само жените, които се раздават без нищо в замяна са истински обичани.
Да излезеш от сянката на меркантилността означава да можеш да прецениш за кое от твоите вложения трябва да поискаш пари или нещо в замяна и кое можеш да подариш.
Попитайте се – „Ако ме нарекат меркантилна, тогава …….?“ Какво лошо ще се случи? От какво се страхувате?
Ако вашата меркантилност е подтисната:
-То вие не мислите какво ще получите в замяна – просто искате да служите и добре да си свършите работата. Тако може да живеете много дълго и да се обгръщате с ненавист към хората, които получават повече, а и към самата себе си. Самата за минах по този път – безплатна работа в продължение на часове, а в резултат – не достатъчно сили и енергия за да заработя пари или да се погрижа за себе си и семейството си.
-Срамувате се да поискате пари – Пример – вашата любима котка има котенца и вие се срамувате да поискате пари за котетата, а ги подарявате. Меркантилната жена знае, че когато човек е дал пари за тези котета, шанса те да се озоват на улицата е много по-малък, ще бъдат ценени повече, а и с парите би могла да се погрижиш за Мама-Котка по-добре.
-Любовта не се продава. Влизате в отношения без да се замислите за финансовата страна на живота. Любовта не се купува и не се продава – да така е, тя издържа на времето и разстоянието. Но….всички физически отношения изискват инвестиция. Когато си търсите спътник в живота, спомнете си, че ще отглеждате и възпитавате деца, ще плащате сметки, ще купувате жилище. Ако ви е срам да повдигнете този въпрос в началото, представете си се бременна и без пари, дом и подкрепа, ако не сте предвидили финансовата страна на живота.
-Помагате на всичките си близки безвъзмездно, но когато имате нужда от помощ заплащате за нея.
-Неудобно ви е да поискате заплащане за своята работа и се надявате отсрещната страна да се досети, колко сте се постарали, за да я свършите качествено и в срок и да ви даде необходимата сума;
-Не назовавате своя дял във общите удоволствия. Устройвайки великолепни пикници или горещи любовни нощи не искате от мъжа пари за продуктите, както и за новото бельо.
-Когато имате възможност – черпите всички;
-Не сте уверени в своята ценност и чакате живота да ви потвърди колко сте ценни. Харесвате историята за Пепеляшка – за богатия мъж, който среща бедното момиче и го прави принцеса или как бедната талантлива девойка, случайно бива чута от голям продуцент и става световна звезда.
-Бихте искали да избегнете всички финансови разговори и изясняване на отношенията- по-лесно ви е да отидете и да работите допълнително, отколкото да водите разговори, с които да изискате вашата част.
-Не умеете да работите „на бартер“. Приятелката ви моли за услуга, но и тя има какво да ви предложи в замяна – винаги може да ви бъде полезна с нещо.
А какви са плюсовете на меркантилните:
-Здравословен енергетически обмен, който не създава, кармични възли. Всичко на този свят се заплаща, но понякога заплащането „излита“ в пространството. Провели сте консултация за 50лв вместо за 200. Той ви е платил 50-те и по пътя към вкъщи си губи портмонето със 150лв или го лъжат и пак губи пари. Обмена се е случил, но никоя от страните не е доволна. Докато при меркантилните този обмен е съвършено ясен и прозрачен.
-Помага на знанията и услугите да работят. Вие знаете, че ако не заплатите за полученото знание/услуга няма да я оцените и усвоите по подобаващ начин.
-„ценен човек“ в буквалния смисъл на думата. В момента, в който вашето време получи цена и значимост, хората започват да съблюдават вашите граници.
-добър бизнесмен и предприемач. Бизнесът е да замениш една ценност за друга. Но ако вие не можете да озвучите своята цена, вашият бизнес не само не расте, а задлъжнява. Когато някой ти каже – „дай колкото прецениш“ съществува риска всички да са недоволни. Човека да се чувства подценен, че не е получил дължимото, а вие, че не се е постарал достатъчно, за да реши вашия проблем.
-„енергийните вампири“ се изпаряват от живота ви. Защото те са свикнали да взимат нещата безплатно или за жълти стотинки и озвучаването на ясна цена ги държи надалеч от вас.
-Събирате енергия за сбъдване на своите мечти. Аз много уча и давам парите си на друг човек, който е трупал своя опит с години и така по-лесно достигам до желаното. Мъжът издържа жена си, защото тя му дава енергия, осигурява му комфорт, отглежда и възпитава децата им.
-Правилно разпределение на енергията. Меркантилният човек не влага усилия в загубени каузи. Когато не вижда финансова изгода в някое начинание , той насочва усилията си в друга посока и така спестява разхищението на енергията си.
-невероятен секс- Каква е връзката между двете? Меркантилната жена встъпва в отношения, в които знае какво иска и как ги иска. И нещата са поставени на ясна основа и така всички печелят и се обогатяват взаимно.
Безплатни са само любовта и благодарността. Те се увеличават само, защото ние ги раздаваме без условия.
Най-щастливи са тези, които даряват любов. Те с това се захранват. Но всичко, в което сме вложили време, сили, пари трябва да има своя отклик, иначе то ще се обезцени и ще загуби своята сила.
А вие от кои сте?
-Изпитвате „хиперфункция“ и искате заплащане за всяка дреболия? Или меркантилността ви е в сянка и вие самоотвержено се хвърляте да спасявате всеки и всичко?
-Лесно ли казвате цената за вашите услуги?
-Искате ли нещо насрещно от мъжете?
5
1 comment
Teodora Tankova
5
За меркантилността
Posoka_Uspeh
skool.com/posokauspeh-6098
Това е група на жените, които желаят да се развиват, да срещнат и задържат любовта, да получат повече в работата и живота и да се забавляват.
powered by